Mert Sarac

Developer, Entrepreneur, Geek

MATLAB üzerinden ASP.NET Web Servisleri Çağırma

Merhaba,

Son zamanlarda signal processing konusundaki avantajları nedeniyle sık sık MATLAB ile çalışmam gerekiyor. Üniversitedeki basit işlemler dışında bu konuda tecrübesiz birisi olarak bu yolda pek çok şey öğreniyorum. Öğrendiklerimi vakit buldukça buradan da paylaşmak istedim. Bu yazımda MATLAB üzerinden ASP.NET Web Servislerinin nasıl çağırılacağını anlatacağım.

Aslında bu işin çok zor olacağını, SOAP bağlantılarını yapamayacağımı, WebRequest gibi şeylerle uğraşacağımı düşünürken MATLAB beni yanılttı ve kolayca bu işi halletmemi sağladı :)

Visual Studio’da ASP.NET Web Servislerinizi hazırlayıp sunucunuza publish ettikten sonra yapmanız gereken aşağıdaki komutu çalıştırmak ve MATLAB’in web servisiniz için classları oluşturmasını beklemek.


service_url = 'http://www.mertsarac.com/PublicHelpersService.asmx?WSDL';
PublicHelpersService = createClassFromWsdl(service_url);

Oluşturduğunuz servisi çağırmak için de aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.


service PublicHelpersService;
clearText = ClearHTMLTags(service, "<b>test</b>");


Mert Sarac

Mert Sarac

2015 başından beri Neurolize'da Yazılım Geliştirme Uzmanı görevini yürütüyor, Cloud Processing, BCI, Big Data Analysis ve Nöropazarlama teknolojileri üzerine çalışıyorum. 2013 - 2015 yılları arasında Rhino Runner Dijital Medya Ajansı'nda Kıdemli Yazılım Geliştirme Uzmanı görevinde sosyal medya uygulamaları, web siteleri, outdoor projeler, SharePoint İş Uygulamaları ve Windows Phone uygulamaları geliştirdim. 2009 - 2013 yılları arasında da Yemeksepeti'nde Yazılım Geliştirici ve Yazılım Test Uzmanı görevlerinde çalıştım. Eğitimim Kadir Has Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nde devam etmekte. .NET Framework, Mobil Uygulamalar, Silverlight, Office 365, ASP.NET, SharePoint ve Windows Azure ile yakından ilgileniyor olsam da elektroniğe, karikatürlere, bilim belgesellerine ve Rusça öğrenmeye özel bir ilgim var. Boş kaldıkça Rusça öğrenmeye çalışıyor, Intel Galileo ve Arduino ile IoT projeleri geliştirmeye çalışıyorum.

Yorum