Mert Sarac

Developer, Entrepreneur, Geek

JavaScript ile Bing Photo Of The Day’den Background Resmi Atama

Merhaba,

Bugüne kadar birkaç projemde kullandığım, her gün farklı bir arkaplan fotoğrafı ile hoş bir görünüm elde etmemi sağlayan JavaScript kodunu paylaşmak istedim.

Nasıl kullanılır?

Aşağıdaki Javascript fonksiyonunu sayfaya ekledikten sonra document.ready eventinde SetBingPhoto(“container”) şeklinde background resminin yerleştirileceği elementin id propertysini verirseniz resim arkaplana yerleşecektir. Dilerseniz document.getElementById(elementId).style.backgroundImage ile başlayan satırı document.body.style.backgroundImage=”url(‘” + imgLink + “‘)”; ile değiştirerek background resminin body elementine verilmesini sağlayabilirsiniz.


function SetBingPhoto(elementId){
$.ajax({
    url      : document.location.protocol + '//ajax.googleapis.com/ajax/services/feed/load?v=1.0&num=10&callback=?&q=' + encodeURIComponent('http://www.bing.com/HPImageArchive.aspx?format=rss&idx=0&n=1&mkt=en-US'),
    dataType : 'json',
    success  : function (data) {
    if (data.responseData.feed && data.responseData.feed.entries) {
      $.each(data.responseData.feed.entries, function (i, e) {
      var imgLink = "https://www.bing.com" + e.link.replace("_1366x768", "_1920x1080");
      document.getElementById(elementId).style.backgroundImage="url('" + imgLink + "')";
      });
    }
    }
  });
}


Mert Sarac

Mert Sarac

2015 başından beri Neurolize'da Yazılım Geliştirme Uzmanı görevini yürütüyor, Cloud Processing, BCI, Big Data Analysis ve Nöropazarlama teknolojileri üzerine çalışıyorum. 2013 - 2015 yılları arasında Rhino Runner Dijital Medya Ajansı'nda Kıdemli Yazılım Geliştirme Uzmanı görevinde sosyal medya uygulamaları, web siteleri, outdoor projeler, SharePoint İş Uygulamaları ve Windows Phone uygulamaları geliştirdim. 2009 - 2013 yılları arasında da Yemeksepeti'nde Yazılım Geliştirici ve Yazılım Test Uzmanı görevlerinde çalıştım. Eğitimim Kadir Has Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nde devam etmekte. .NET Framework, Mobil Uygulamalar, Silverlight, Office 365, ASP.NET, SharePoint ve Windows Azure ile yakından ilgileniyor olsam da elektroniğe, karikatürlere, bilim belgesellerine ve Rusça öğrenmeye özel bir ilgim var. Boş kaldıkça Rusça öğrenmeye çalışıyor, Intel Galileo ve Arduino ile IoT projeleri geliştirmeye çalışıyorum.

Yorum