Mert Sarac

Developer, Entrepreneur, Geek

Google Chrome Uzantısı Nasıl Yapılır?

Google Chrome'un 2009 yılında duyurduğu, 2009 sonunda da kullanıma sunduğu extensionlar (farklı yerlerde eklenti, uzantı, plugin olarak da geçebilir) tarayıcılara yeni özellikler kazandıran kod parçacıklarıdır.

Google Chrome'da uzantı yazmak için HTML ve JavaScript dillerini bilmek gerekir. İşe başlamadan önce beğendiğiniz uzantıları incelemenizi tavsiye ederim. Tarayıcınıza yüklediğiniz tüm uzantıların kodlarına açık şekilde erişmeniz mümkün. Bunun için yüklediğiniz uzantının id'sini bilmeniz gerek. Bir uzantının id'sine adres satırına chrome://extensions/ yazıp uzantının adının altında yer alan "kimlik" bölümünden ulaşabilirsiniz. 
Elde ettiğiniz bu id'yi C:\Users\kullaniciadi\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions\ klasöründe de göreceksiniz. Uzantının tüm kodlarını bu klasör altında bulabilirsiniz.

Uzantı Yazmak İçin Nelere İhtiyaç Var?

Her Google Chrome uzantısının bir manifest dosyasına ihtiyacı vardır. Bu manifest dosyasında uzantının adı, arkaplanda çalışacak scriptler, uzantı ikonlarının adresi, eğer varsa uzantı popup'ının adresi, erişim izinleri, uzantının dili, açıklaması, minimum gerek duyulan Chrome versiyonu, ayar sayfasının adresi ve uzantı versiyonu gibi bilgiler depolanır. Manifest dosyası hakkında daha fazla bilgiye Manifest File Format sayfasından erişebilirsiniz.

Manifest'i bildikten sonra bir sonraki aşama gereksinimleri bilmekten geçiyor. Yapmak istediğiniz uzantının arkaplan işlevlerinin olması gerekip gerekmediğine, ayar sayfasında neler olacağından tutun da popup'ta neler olacağına kadar her birini kafanızda canlandırdıktan sonra bunları HTML ve JavaScript ile oluşturabilirsiniz. Burada Chrome'un pek çok işlevi için JavaScript API'lar mevcut.

Örneğin bir ayar kaydetmek ve daha sonrasında o ayarı geri getirmek için aşağıdaki gibi bir kod kullanabilirsiniz.

localStorage["ShowWelcomeMessage"] = true;

if(localStorage["ShowWelcomeMessage"]
{
alert("Welcome " + localStorage["DisplayName"]);
}

Bu gibi API erişimlerine örnekleriyle birlikte Sample Extensions sayfasından erişebilirsiniz.

Mert Sarac

Mert Sarac

2015 başından beri Neurolize'da Yazılım Geliştirme Uzmanı görevini yürütüyor, Cloud Processing, BCI, Big Data Analysis ve Nöropazarlama teknolojileri üzerine çalışıyorum. 2013 - 2015 yılları arasında Rhino Runner Dijital Medya Ajansı'nda Kıdemli Yazılım Geliştirme Uzmanı görevinde sosyal medya uygulamaları, web siteleri, outdoor projeler, SharePoint İş Uygulamaları ve Windows Phone uygulamaları geliştirdim. 2009 - 2013 yılları arasında da Yemeksepeti'nde Yazılım Geliştirici ve Yazılım Test Uzmanı görevlerinde çalıştım. Eğitimim Kadir Has Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nde devam etmekte. .NET Framework, Mobil Uygulamalar, Silverlight, Office 365, ASP.NET, SharePoint ve Windows Azure ile yakından ilgileniyor olsam da elektroniğe, karikatürlere, bilim belgesellerine ve Rusça öğrenmeye özel bir ilgim var. Boş kaldıkça Rusça öğrenmeye çalışıyor, Intel Galileo ve Arduino ile IoT projeleri geliştirmeye çalışıyorum.

Yorum