Mert Sarac

Developer, Entrepreneur, Geek

Arduino ile 9V DC Motor Kontrolü

Bir önceki yazımda Arduino platformuna giriş yapmış ve temel kavramları test etmek için bir sinyalizasyon simülasyonu geliştirmiştim. Bugünkü yazımda da bunu bir adım ileriye taşımak için Arduino ile DC motor kontrolüne geçiyorum.

Bildiğiniz gibi Arduino bize terminalleri üzerinden 5 volt geriliminde bir output verebiliyor. Ancak bazı devrelerde yönetmek istediğimiz devre elemanları için 5 volt bize yetersiz gelebilir. Arduino ile bu devre elemanlarını yönetebilmek için hazırladığım devreyi kurduğumuz taktirde transistörleri kaç volt gerilimle beslersek o gerilimde output alabileceğiz.

Arduino ile 9V DC Motor Kontrolü devresini buradan inceleyebilirsiniz.

PS: Devredeki 1 nolu transistörün PNP, 2 nolu transistörün NPN olduğunu gözden kaçırmamakta fayda var.

Faydalı olması dileğiyle.


Mert Sarac

Mert Sarac

2015 başından beri Neurolize'da Yazılım Geliştirme Uzmanı görevini yürütüyor, Cloud Processing, BCI, Big Data Analysis ve Nöropazarlama teknolojileri üzerine çalışıyorum. 2013 - 2015 yılları arasında Rhino Runner Dijital Medya Ajansı'nda Kıdemli Yazılım Geliştirme Uzmanı görevinde sosyal medya uygulamaları, web siteleri, outdoor projeler, SharePoint İş Uygulamaları ve Windows Phone uygulamaları geliştirdim. 2009 - 2013 yılları arasında da Yemeksepeti'nde Yazılım Geliştirici ve Yazılım Test Uzmanı görevlerinde çalıştım. Eğitimim Kadir Has Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nde devam etmekte. .NET Framework, Mobil Uygulamalar, Silverlight, Office 365, ASP.NET, SharePoint ve Windows Azure ile yakından ilgileniyor olsam da elektroniğe, karikatürlere, bilim belgesellerine ve Rusça öğrenmeye özel bir ilgim var. Boş kaldıkça Rusça öğrenmeye çalışıyor, Intel Galileo ve Arduino ile IoT projeleri geliştirmeye çalışıyorum.

Yorum